KÖTESZ írásbeli szavazás eredménye a 2021. évi beszámoló elfogadásával kapcsolatban.

2022. július 1. 13:55

Az írásbeli szavazás a 2022. június 30-i napon lezárult. A szavazás érvényes és eredményes volt. A 19 tagból 12 tag szavazott. A 2 javaslattal kapcsolatban az alábbi döntések születtek.

1/2022.06.29. sz. határozat

12 szavazatból 12 elfogadta az írásbeli szavazás megtartását.

2/2022.06.29. sz. határozat

12 szavazatból 12 elfogadta a felhíváshoz mellékelt beszámolót.

 A beszámoló a honlapon közzétételre, illetve a bírósághoz benyújtásra kerül.

Csatolmányok:

Kisdunamenti Ászok Fesztivál

2022. június 16. 10:18

Előzetes programajánlónkban szeptember 17-18-án Ráckevén az ÁSZOK fesztiválra KÖTESZ szakmai napot hirdettünk.

Az első napon /szombat/ tánctanítás az Ács Károly Művelődési Központban /mezőföldi, szanyi táncok Kakuk Pál oktatása keretében/ este Táncház, Bara zenekar közreműködésével.

Vasárnap rövid énekes táncos felvonulás a Fő utcán és a Duna parton, az esemény színhelyén!

Gálaműsor a Korzó színpadán a résztvevő együttesekkel!

Az együttesek részt vehetnek a horgászversenyen, a halászlé főzőversenyen is! Előzetes bejelentkezés szükséges! Kiváló szabadprogramok lesznek még ezen kívül is! Étel- és italkóstolás stb.

Szeretnénk 2022. július 15-ig visszajelzést kapni az együttesektől, mert a programszervezését és egyebeket csak ezután tudjuk beindítani! Szálláshelyeket, étkezési helyeket, tervezünk majd ajánlani!

Magyar Művészeti Akadémia támogatása 2022. évben

2022. április 5. 15:52

A Kárpát-medencei Öregtáncos Együttesek Szövetsége 2022-es évi működési pályázata
szakmai program megvalósítását 2022. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Csatolmányok:

2022. évi (elnökválasztó) közgyűlés eredménye

2022. január 27. 11:34

Mellékelten megtekinthető a választás eredménye

Csatolmányok:

2022. évi (elnökválasztó) közgyűlés

2022. január 3. 15:21

Tisztelt Szövetségi Tag!

Tisztelt Művészeti Vezető!

Minden Tagunknak, Együttes vezetőnek és a táncosnak boldog új évet kívánok! 

Az új esztendőt sajnos hivatalos teendőmmel kell kezdenem.

Ezúton tájékoztatlak Benneteket, hogy a Kárpát-medencei Öregtáncos Együttesek Szövetsége a vírushelyzetre való tekintettel a közgyűlés tartását mellőzve, írásbeli szavazást tart. Ehhez kapcsolódóan küldöm a felhívást, mely tartalmazza az írásbeli szavazás indokát. A szavazás a lemondásom okán vált szükségessé. Mellékelten küldöm körbe a lemondásról szóló nyilatkozatot is. A felhívás tartalmazza a döntések javaslatait. Küldöm továbbá a szavazólapot, melyet, kérem, hogy 2022.01.20-ig juttassatok vissza a felhívás szerinti (kotesz.elnokseg@gmail.com) címre.

Üdvözlettel,

Makovinyi Tibor

2021. évi rendes közgyűlés

2021. június 25. 12:17

A Kárpát-medencei Öregtáncos Együttesek Szövetsége (székhely: 1215 Budapest, Árpád utca 1.) megtartja éves rendes közgyűlését, melyre Önöket, mint a Szövetség tagjai, valamint képviselőit ezúton tisztelettel meghívjuk.

Időpontja: 2021. július 15, 14 óra

Elnökségi üzenet az oltakozási kampány kapcsán

2021. április 29. 13:26

Elnökségi üzenet az oltakozási kampány kapcsán

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / KISZÖV

KISZÖV Senior Táncegyüttes Zalaegerszeg

2021. március 30. 19:21

\ 2020. évi szakmai beszámoló KISZÖV Senior Táncegyüttes Zalaegerszeg

A tavalyi évben a pandémiás helyzet ellenére, csak a rendelet által előírt korlátozások ideje alatt szünetelt a szakmai munka, azonban kis létszámú együttesünk (5 pár) nem tudott mindig teljes létszámmal dolgozni, hiszen az egészség mindenki számára fontos. Az év nagy részét a magyarpalatkai tánc anyag precízebb, pontosabb megismerésére, mélyítésének szenteltük, illetve a meglévő koreográfiák - fellépés híján- felelevenítése is helyet kapott a próbákon. A kisebb helyszíneken szervezett Országos Táncház Találkozón a csoportot 2 pár képviselte, illetve a megyében rendezett, a kialakult vírus helyzet miatti csak néhány eseményen, igyekeztünk részt venni.

Egész évben csak egy-két alkalommal adódott fellépési lehetőség, így az együttes a tartalékait teljesen felélte és Zalaegerszeg város önkormányzatának támogatása nélkül valószínűleg a próbaterem bérletünk is megszűnt volna.

A Csoóri Sándor pályázatban pályázott összeget részben a fennmaradásra, részben a meglévő és új koreográfiák zenei hanganyagának feljátszására és férfi viseletekre fordítottuk.

Az év második felében tartott közgyűlésen tisztségváltás történt. Az egyesület elnökének lemondása miatt új elnök választásra és új elnökségi tagok megválasztására került sor. Az új elnök Nagy Katalin lett, az elnökségi tagok: Erdei Imre( az együttes szakmai vezetője), Baloghné Horváth Anita. Az egyesület székhelye is változott, 8992 Boncodfölde, Kossuth u.25.-re, de a csoport továbbra is Zalaegerszegen működik.

2021. évi terveink

Próbáink a korlátozásoknak és a biztonságos együtt tartózkodás betartásával folytatódnak tovább, bár április közepétől a próbaterem bérleti szerződését nem hosszabbítjuk meg- júniustól mindenképpen felbontásra került volna szerződés az önkormányzattal, mivel az épületet teljesen felújítják- így most az új terem keresése az elsődleges feladatunk. A városban, megyében működő együttesekkel a helyzetnek megfelelően továbbra is folyamatos a kapcsolattartás.

A 2020.évi Csoóri Sándor pályázatban tervezett és elnyert összeget, amit Válaszúti táborra kívántunk fordítani, kénytelenek vagyunk elhalasztani. Ennek fényében a pályázatunkat egy belföldi ( megyei), valószínűleg saját magunk és egy- két a közelben/városban működő együttessel karöltve tervezzük megszervezni, a jelen helyzethez alkalmazkodva. A 2021. évi pályázatot az együttes fenntartásra, technikai eszközök vásárlására és koreográfusi/oktatói költségekre kívánjuk beadni.

Továbbra is szeretnénk a helyi és országos kultúra színesítésében részt venni. A város önkormányzatával és a helyi, vagy épp országos néptánc kultúrát,

népművészetet, hagyományokat ápoló szervezetekkel, együttesekkel kapcsolatot ápolni, természetesen amennyire ezt a vírus helyzet engedi.

A szakmai tervek közt szerepel a magyarpalatkai táncanyag megkoreografálása, valamint oktatásokon, szakmai napokon való részvétel-ha lesz ilyen.

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Cavinton

Vadrózsák Néptáncegyüttes Cavinton csoportja

2021. március 21. 20:31

Vadrózsák Néptáncegyüttes Cavinton csoportja

Az együttes alapítványa 2020-ban is sikeresen szervezte, segítette, illetve működtette az immár 70 éves Vadrózsák Néptáncegyüttes két csoportját, a Vadrózsák felnőtt csoportját és a Cavinton senior csoportot. A Covid okozta járványügyi helyzetben kizárólag online tudtunk próbákat tartani, mivel a hatóság bezárta (elsők között) a próbák helyszínéül szolgáló Őrmezei Közösségi Házat tavasszal és ősszel is. Az online próbák tartalmilag bemelegítést, erősítést, nyújtást, kalotaszegi és moldvai stílust, valamint memorizáló meglévő koreográfia gyakorlatokat tartalmaztak. Ezeket zárt You-Tube csatornára töltöttük föl, ezáltal a link birtokában bármikor újra gyakorolható, ismételhető a táncosok számára. Ezzel nemcsak a fizikai állóképességet tartottuk fenn a táncosokban, hanem szinten tartottuk a már megtanult adott tájegység stílusjegyeit és továbbmélyítettük a koreográfiák memorizálását is.

2020 karantén-mentes időszakában sajnos minden fesztivált, műsort, rendezvényt lemondtak, töröltek, így ez a Vadrózsák számára is kényszerszünetet eredményezett. Táncpróbák a karantén előtt illetve után természetesen szokásosan zajlottak, illetve ősszel, két alkalommal volt lehetőség táncházat tartani az Őrmezei Közösségi Házban. Remélhetőleg ez az online világ/munka hamarosan újra a régi lesz és 2021-ben folytatódik az elmúlt évek igen gazdag és színes folk élete. A két csoport összlétszáma kb. 60 fő körül mozog. A táncművészeti szakmai munka Erdélyi Tibor Erkel-díjas koreográfus, a Népművészet Mestere, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje, Magyarország Érdemes Művésze, Príma Primissima, Kossuth díjjal (2020. március 15-én) kitüntetett művészeti vezetőnk irányításával folyik. A csoportokat Onodi Attila és Onodiné Csécsi Katalin, a Népművészet Ifjú Mestere miniszteri díj, Magyar Bronz Érdemkeresztje kitüntetettjei vezetik.

Az alapítvány és az általa támogatott budapesti Vadrózsák Néptáncegyüttes célja változatlan: felkutatni a magyar folklór kincseit, értékeit, valamint ápolni és megőrizni a hagyományainkat, népi kultúránkat. A rendszeres közös műhelymunka és fellépések mellett mindkét együttes céljának tekinti a néptánc és a kapcsolódó hagyományok népszerűsítését a fiatalok és az idősebb korosztály számára is. Az együttes itt, az ország szívében igyekszik tagjainak népi kultúra iránti odaadását és a magyar hagyományok terén megszerzett ismereteit azokhoz is eljuttatni, akik valami miatt egyáltalán nem vagy csak ritkán juthatnak „a tiszta forráshoz”.

A Vadrózsák Néptáncegyüttes senior csoportjának legnagyobb tervezett munkái 2021-ben: szakmai versenyeken való megmérettetés, valamint több meghívást kaptunk Cioff Fesztiválokra, mint Mezőkövesd és Gyula, és határon túlra, amely tavaly a Covid miatt elmaradt: USA turné. Ez utóbbi fontos és komoly utazási költségekkel bír. Szeretnénk újra együtt dolgozni olyan kiváló művészekkel, mint Dűvő, Soós Csaba és zenekara, stb.. Már most több előzetes meghívást, és előszerződést kötöttünk olyan szakmailag fontos és jeles fesztiválokon való részvételre, mint Budapesti Borfesztivál, Disznótoros Kolbászfesztivál, Rosália Fesztivál, Sziget Fesztivál 2021-re! Jó kapcsolat alakult ki a Hagyományok Házával, évek óta színesítjük tavasszal a Magyar Táncház Napját, télen pedig az Ünnepváró Vásár rendezvényeket. Az eseti programok mellett természetesen tovább folytatjuk a rendszeres programjainkat. Minden hónap első péntekén a Cavinton csoport továbbra is megrendezi az Újbudai Botladozók Klub-ot. Ezen rendezvénnyel a csoport a kerületi "60+" programhoz kíván továbbra is kapcsolódni és a hatvanas korosztálynak tanít majd egyszerűbb magyar táncokat.

Nyáron a csoportok szakmai programját a saját szervezésű táborok segítik. A Cavinton senior csoport immár hagyományosan, évek óta Tabajdon tölti az egyhetes intenzív táncot. Többéves tapasztalattal kijelenthetjük, hogy a heti rendszerességgel tartott próbák mellett, igen jelentős az a szakmai-tudásbeli fejlődés, ami a tábori keretek között elérhető a táncosoknál. A tánc mellett ilyenkor kerül sor a ruhatár, jelmeztár leltározására, felújítására (kötények, alsó szoknyavarrás), egyéb kiegészítők (kalárisok, botok, csengettyűk, kalocsai és kalotaszegi fejdísz, stb.) elkészítésére.

Az együttes 70 éves Jubileumi műsora 2020-ban valósult volna meg, ám a Covid okozta járványügyi helyzet miatt 2021-re halasztottunk. Ehhez kapcsolódva az elmúlt évek munkáiról nagyszabású Jubileumi Képeskönyv készül, melynek munkálatai már el is kezdődtek. Befejezését, ünnepélyes átadását a 70 éves Jubileumi műsorra tervezzük.

A Vadrózsák felnőtt együttesének és a Cavinton senior csoportjának folyamatos együttműködése gyakorlatilag a generációk közötti szoros kapcsolatot, az egymásra utaltságot testesíti meg, amire a mai világban rendkívül nagy szükség van. A közös foglalkozások nemcsak próbaként, edzésként, hanem közösségi eseményként is felfoghatóak, melyek során a felnőtt táncosok élettapasztalatokat szerezhetnek az idősebbektől, az idősebb generáció pedig feltöltődést és lendületet kaphat a fiatalabbaktól. Elmondhatjuk, hogy Magyarországon példaértékűen, egyedülállóan kiváló kapcsolat van a Vadrózsás felnőtt és senior táncosok között. Igaz barátságok, mély tisztelet a szakmai tudásuk előtt és nem „kötelező közös előadások feelingje”!

Meggyőződéssel állítjuk, hogy nagy részben az ilyen kis közösségekre épülő hálózat tartja életben a magyar kultúrát és őrzi meg néphagyományainkat.

Bízunk benne, hogy fellepéseink és rendezvényeink a főváros szellemi és kulturális életének tartalmas színfoltjai lesznek majd, és vendégeink a magyar néptánc és néphagyományok lelkesedését, életörömét fenntartják, és továbbadják majd környezetüknek. Azon dolgozunk, hogy a Covid okozta járványügyi helyzet negatív hatása által/miatt még nagyobb lendülettel és energiával újul meg 2021 Folk Élete a Vadrózsák Néptáncegyüttese által!

Vadrózsák Néptáncegyüttes Cavinton senior csoport

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / CSÖTE

Csepeli Öregtáncos Együttes

2021. március 20. 8:05

Csepeli Öreg táncosok /CSÖTE/ együttese 2020-2021. évi beszámolója

- a 2020.évre tervezett céljainkat sajnos csak részben tudtuk megvalósítani, melyek közt szerepelt volna egy külföldi út és több hazai fellépés is.

- ősz végére terveztük az immáron tradicionálisnak mondható Országos Öregtáncos találkozót de a kialakult helyzet sajnos ezt sem tette lehetővé.

- kerületünk kulturális élete szerencsére egyre nyitottabb a magyar folklór iránt, így alkalmunk volt több helybéli rendezvényen nyílt táncházat, tanítást tartani.

- az együttes úgy dolgozik, hogy minden évben egy új anyag tanulását tűzi ki célul ami 2020. évben a szilágysági táncok volt.

- az anyag tanulásának alapjait, Sikentáncz Szilveszter segítségével a nyár végén egy edzőtábor keretén belül megkezdtük

- sajnos idáig tartott a tavalyi év aktív munkája

- online rendszeresen tartottuk a kapcsolatot

- 2021.év legfőbb célkitűzése, hogy színvonalasan megrendezhessük a Xl. Országos Öreg táncosok Találkozóját!

-az együttes tagjai epedve várják az újrakezdést, mert hiányzik a tánc és "hiányoznak egymásnak" arról nem beszélve, hogy a táncosok össztömege közelít a 1.5 tonnához.

- Szeretettel üdvözlünk mindenkit, sok sikert, jó egészséget és jó munkát kívánunk! CSÖTE

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / ARTE Senior

ARTE Senior Csoport

2021. március 17. 12:01

Az ARTE Senior Csoport 2020. évre tervezett szakmai programja az alábbi volt:

  • 2 új koreográfia (kalotaszegi, melegföldvári), valamint a korábbi koreográfiák, így többek között a lakodalmas, a moldvai, az alapi, a magyarbődi, magyarlapádi felújított táncainak elsajátítása,
  • felkészülés a „Tánc Világnapja „ gálaműsoron való fellépésre,
  • III. Fehérvári Senior Találkozó és a Csoport 20. évi jubileumi programjának megszervezése,
  • szeptember 26.-27. szakmai továbbképzés, bökönyi táncok tanulása,
  • október 24.-25. részvétel a Csepeli Öregtáncos találkozón.

A járványügyi rendeletekben meghatározottakhoz igazodva a Csoport 2020. évben a következő feladatokat tudta megvalósítani:

  • a csoportvezető irányításával felleltározta a saját jelmeztárát, a hiányzó, illetve hiányos viseleteket a tagok közreműködésével elkészítette,
  • elkezdődött 2 új koreográfia (kalotaszegi, melegföldvári) tanulása, valamint a korábbi koreográfiák, így többek között a lakodalmas, az alapi, moldvai, magyarbődi, magyarlapádi felújított táncainak tanítása a felkért oktatók segítségével,
  • augusztus 17. Király(nyi) Napok Fesztivál „Határon innen” folkest a Senior Csoport fennállásának 20. évfordulójára készült Jubileumi műsor bemutatása,
  • szeptember. 11. „Táncházak Éjszakája” XXXI. Országos Szezonnyitó Táncházon fellépés.

A 2021. évre tervezett szakmai programjaink, melyek megvalósíthatóságát a járványügyi rendeletek határoznak meg:

  • próbatermi foglalkozások keretében folytatása az új és felújított koreográfiák tanulása felkért koreográfusok vezetésével,
  • június 5. III. FEST. Fehérvári Senior Találkozó szervezése. Meghívottak a Kárpát-medencei Öregtáncos Együttesek Szövetsége csoportjai.
  • június 24.-26. „20 éves az ArteSenior Csoport” jubileumi programjának szervezése. Meghívott vendégek a csoportot korábban fogadó külföldi fesztiválok szervezői.
  • jelmeztár bővítésének folytatása,
  • új, és felújított koreográfiák zenei anyagának stúdió felvételeinek elkészítése.

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Szivárvány

Hajdúdorogi Szivárvány Hagyományőrző Egyesület

2021. március 17. 11:17

Az elmúlt év a pandémia miatt nagyon egyedi volt a fellépések, programok, összejövetelek, próbák tekintetében. A városi, megyei, és országos rendezvények, melyek be voltak tervezve, egy sem került megrendezésre. Így az Egyesületnek egy fellépése sem volt.

- Február végén megtartották az éves Közgyűlést /beszámolók, műsor, vacsora, tombolasorsolás, zene, tánc/ a képviselőtestület jelenlétében.

– A Nőnapot még éppen sikerült megtartani /ajándékozás, meglepetés műsor/.

- Majd augusztus elején a Művelődési Háztól egy lakitelki kirándulást kaptak, több civilszervezettel egyetemben.

– Augusztus végén öt 70 éves, és egy 80 éves ünnepelt, születésnapi partira invitálta és vendégelte meg az Egyesület tagságát vacsorával és mindenféle finomsággal. Ők mindannyian 2020-ban lettek kerekévfordulósok. A családias hangulatú összejövetel egy tagtársnál volt megtartva, ahol a talpalávalót kitűnő zenész szolgáltatta. Az ünneplésen a meghívott polgármester is nagyon jól érezte magát, bekapcsolódva a hajnalig tartó közös éneklésbe és táncba.

– A két hullám közötti szabad időszakban némi /nagyon minimális/ próbára is volt lehetőségük.

– Mivel egész évben nagyon keveset voltak együtt, ezért egy csapatösszehozó autóbuszos kirándulást szerveztek. Még éppen „szabad” időpontban, szept. 6-án. Az első állomás Tokaj volt. Innen a Zemplén nevezetességei következtek. Sárospatakon a Rákóczi-vár történelmével, látnivalóival ismerkedett a csoport. Majd Sátoraljaújhelyen a Zemplén Kalandpark felfedezése várt rájuk. Itt még a 80 évesek is „félretették a tériszonyukat” és kipróbálták a libegőt. Következő helyszín Széphalom volt, a Kazinczy-Mauzóleum. Az ország legkisebb városába, Pálházára érkeztek ezután, ahol koradélután elfogyasztották az ebédet. Utukat folytatva Füzérradványba értek a Károlyi-kastélyhoz. A 140 hektáros kastélykert igazi felüdülés volt számukra. Röviddel ezután Kőkapun a Károlyiak egykori vadászkastélyát láthatták, mely mellett a honfoglaló vezérek, valamint a nagy magyar uralkodókat megformáló szoborcsoport üdvözli az idelátogatókat. A kirándulás utolsó helyszíne Kishuta volt. Egykor a helyi általános iskolai tanulók által igen kedvelt táborozó hely volt. Nosztalgia élmény volt most a tagok számára, mert többek gyereke, unokája üdült, vagy táboroztatott itt. Minden résztvevő nagyon jól érezte magát ezen a napon, ugyanis ez az együttlét erősítette a közösség erejét.

– Évente visszatérő programjuk a „Karácsonyváró”, ami meghitt beszélgetés, közös ünnepi énekek éneklése, ajándékok sorsolása a finomságokkal megterített asztal mellett. Ez 2020-ban teljesen más volt. A főtéri parkban az Adventi gyertyák fénye mellett,- az óvintézkedéseket betartva-, a vezetőség karácsonyi ajándékokkal kedveskedett a tagoknak. Jó volt újra látni egymást!

– A próbák megszűnése után a tagok érezték, hogy a megszokott mozgásra szükség van. Kerékpározást szerveztek- a biztonságra figyelve- a 6 km-re levő Hajdúnánásra a kerékpárúton, a táblától-tábláig, és vissza. Előbb csak bizonyos napokon, később már napi programmá vált. Ki hogy ért rá, és az időpont is eltérő volt. Majd a visszaút gyaloglásra is változott. Ebben a nagyon hosszú időszakban a tagok folyamatosan kapcsolatban voltak egymással. A fentieken kívül: telefon, viber, videóhívás, messenger, e-mail, facebook, ezek a kapcsolattartás formái. Remélve, hogy minél hamarabb visszatér a régi „szabadság”, és készülhetnek az újabb műsorszámokkal a különböző fellépésekre és , hogy újra együtt lehetnek.

A 2021. évi tervek előreláthatóan mennyire valósíthatók meg, ez kérdéses. Az Egyesületnek saját rendezésű programja technikai okok miatt nincs, csak a megalakulásának 5 évenkénti Jubileumi Gálája, ami 2022-ben következik, a 15 éves. Így, ha meghívást kapnak és már biztos lehetőség lesz, nagy örömmel állnak elébe.

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Mosószentmiklós

Mosonszentmiklósi Néptáncosokért Egyesület

2021. március 16. 18:41

Mosonszentmiklósi Néptáncosokért Egyesület

9154 Mosonszentmiklós, Kossuth tér 1.

Kedves Elnökség, Kedves Tibor!

Kéréseteknek megfelelően az alábbiakat tudom megosztani Veletek, a Mosonszentmiklósi Néptáncosokért Egyesület munkájáról:

2020 év

Egyesületünk nehéz helyzetben volt a néptánc próbák miatt, mivel próbáink 70%-ban a helyi általános iskola tánctermében zajlanak. Illetve zajlottak volna, de már 2020 tavaszától nem lehetett látogatni az iskolát. Másik lehetőségünk a helyi kultúrház, ahol Egyesületünk székhelye is van, azonban a nagyterem és a színpad itt is le volt zárva hosszú hónapokra. Ezek miatt a felnőtt csoportunk közös próbái eléggé korlátozottak voltak. A székhelyünkön lévő 40m2-es próbatermet az egyetemista csoporttal megosztva tudtuk használni, maximum 6 fős csoportokban, júniustól – sajnos csak októberig, a 2. hullámig. A köztes időszakokban online próbáltunk „szinten maradni” - több-kevesebb sikerrel. Pl. a csoporttagokkal követtük a FolkOtthon táncoktatásait, mindenki a maga tempójában igyekezett online tanulni

Kezdeményezéseink:

- Április 24-én felhívást tettünk közzé a néptánc csoportokban a Magyar Népviselet Napja alkalmából. Rengeteg lelkes képet kaptunk gyerekektől, felnőttektől, amiket a facebook csoportokban osztottuk meg - nagy sikerrel.

- Júniusban a középiskolás/egyetemi csoportunk videót készített a „Körbetáncoljuk a Kárpát medencét” felhívásra

Jó hír, hogy gyerek csoportjainknak a tanév folyamán a délutáni iskolai oktatások keretében sikerült megtartani a próbákat, ami annak köszönhető, hogy elnökünk néptánctanár az Általános Iskolában is.

Saját programjaink közül kettőt tudtunk megvalósítani:

- Januárban a Néptáncosok Batyus bálját,

- Júliusban az 1 hetes néptánc tábort- mindkettő sikeres volt.

Februárban házigazdái voltunk az I. Szenior Csoportok Regionális Továbbképzésének és Farsangi Mulatságának a KÖTESZ szervezésében.

Júliusban 2 alkalommal léptünk színpadra a Szent Miklós Ökocentrumban, ezen kívül fellépéseink elmaradtak.

Elmaradt rendezvényeink:

- Tavasszal a májusfa állítás, majd a májusfa kitáncolás – ez az Önkormányzattal közös szervezésű programunk

- Júniusban a tanévzáró gálaműsor az Iskolában

- Októberben 17-én a 6. „Röppenj Pulyka Mosonszentmiklósi Táncalkalom” – ez saját szervezésű rendezvényünk 8-10 szenior csoport fellépésével (gálaműsor jelleggel), majd táncházzal - Novemberben a „Fonó”, ami kézműveskedéssel, nótázással, tánccal egybekötött fél napos program - Decemberben (karácsony előtt) férfi táncosaink Betlehemezése, ahol a helyi szokásokat elevenítik fel

Mosonszentmiklósi Néptáncosokért Egyesület

9154 Mosonszentmiklós, Kossuth tér 1.

2021-es terveink:

Úgy tűnik, az év eleje a vírus körül forog, sajnos több tagunk is átesett rajta, vagy éppen küzd vele. Terveink ettől függetlenül a következők:

- Május 1: Májusfa állítás – falu májusfája- az összes néptáncos csoport bevonásával - Május 29: májusfa kitáncolás – falu májusfája- az összes néptáncos csoport bevonásával - Júliusi 1 hetes néptánc tábor

- Október 16. – a tavaly elmaradt 6. „Röppenj Pulyka Mosonszentmiklósi Táncalkalom” - Novemberi „Fonó”

- December – Betlehemezés

Bízunk benne, hogy hamarosan újra találkozhatunk!

Jó egészséget, vigyázzatok magatokra!

Üdvözlettel: Varga Erzsébet

alelnök

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Törekvés

Törekvés Táncegyüttes Manninger Miklós Hagyományőrző Csoportja

2021. március 16. 18:37

Beszámoló a Törekvés Táncegyüttes Manninger Miklós Hagyományőrző Csoportjának 2020 évi programjairól

A csoport átlagéletkora 70 év. Minden héten, szerdán 18.00-19.30-ig van a próba, mely beszélgetéssel, közösségépítő programokkal 21.00-22.00 óráig is eltart. Az együttes szakmai célja, hogy a tanult koreográfiákat megőrizze, kiemelten emléket állítva Manninger Miklós műveinek és néptánchagyatékának megőrzésére. Az új anyag gyakorlása szintén fontos a szakmai fejlődésben. Idén Magyarbőd táncanyagának megismerése és feldolgozása került napirendre.

2020

01.08. „Kezdődjön jól az év” nyitott táncház. Az együttes vendégül látta a segítőket támogatókat, barátokat, ismerősöket.

02.15 Disznóvágás Mányban. Az együttes több évtizedes hagyományának megélése barátokkal ismerősökkel és táncházzal. Muzsikált: Balogh Edina és zenekara.

03.18. Szakmai egyeztetések, megbeszélések a karantén idejére. Platformok egyeztetése, melyeken az együttes távolról, de heti rendszerességgel „összejön”. Az otthon végezhető táncos mozgások átbeszélése, szinten tartó feladatok.

  1. Heti, otthon végezhető feladatok, élménybeszámolók összetartozást erősítő feladatok távolról. Ezek feldolgozása, megbeszélése.
  2. Heti, otthon végezhető feladatok, élménybeszámolók összetartozást erősítő feladatok távolról. Ezek feldolgozása, megbeszélése. Karantén videók.

    05.23. Baráti összejövetel Tárnokon Zombori Máriánál, a már hagyománnyá váló Orbán napi fellépések helyett. ( a csoport rendszeres részvevője a helyi Orbán napi fesztiválnak) Borkostolás, karantén élmények megbeszélése.

    05.30 Összetartozunk! Emlékvideó készítése a felnőtt táncosokkal. A Hagyományőrzők a háttérben, kiegészítő feladatok megoldásával segítették a felvétel elkészültét. (helyszín biztosítása, viseletgondozás, szakmai tanácsok)

    1. „Óvatos táncház” Az első táncos összejövetel a karantén óta, egy kötetlen jó hangulatú este, mérsékelt táncosmozgásokkal.

    07.06 Részvétel Budatétényben a Szelmann Házban megrendezett, Bánhegyi Ferenc: A három Trianon c. könyvének bemutatóján.

    07.18. A csoport maga ünnepelte a Kisszékelyben, Bátori Györgyi táncosunknál, a minden évben megrendezett Arató ünnepet. A csoport rendszeres résztvevője a fesztiválnak.

    08.15. Találkozás Mányban. Kirándulás, és helyi emlékek megnézése Vizi Tibor vezetésével. Helyi ételek és italok kóstolás, kötetlen nyár esti összejövetel, a „fiatalabbak” táncával.

    09.10.hó Próbák a Törekvésben több kevesebb hiányzással

  3. hó Teljes leállás a pandémia végéig. Kapcsolattartás a csoport platformjain.

Karantén videók:

https://www.facebook.com/100011101440184/videos/1089079231472115/

https://www.facebook.com/vizi.tibor.5/videos/1516157435217533/

https://www.facebook.com/torekvestanc/videos/290801638974538/

Disznóvágás

Tárnok

Kisszékely

Szelmann ház könyvbemutató

Kérünk tájékoztatást, erre az évre milyen terveitek vannak?

2021 évi tervek

A meglévő koreográfiák folyamatos gyakorlása és szinten tartása. Kiemelt szakmai cél az új tagok betanítása, valamint a közösségbe való bevonása. Egy új koreográfia színpadra állítása, melynek címe: Vizi Tibor: Magyarbődi táncok.

Várható, kiemelt rendezvények

  • Június Szent László Nemzetközi Néptánc Fesztivál

Egyéb rendezvények, programok

    1. Táncház
    1. Tárnoki Orbán napi Borünnep
    1. Tűzugrás és táncház
    1. Szüreti bál és Táncház
    1. Márton napi táncház
  • 12 Téli ünnepkör rendezvényei

A konkrét dátumok és felkérések, a rendezvények előtt, általában egy-két hónappal szoktak megérkezni. Tervezzük még a szakmai szervezetek által meghirdetett szenior rendezvényeken, fesztiválokon való részvételt is.

Várható eredmény

A csoport magas átlagéletkora miatt, elsődlegesen az egészség megőrzése. A csoport szakmai fejlődése, kerületi és országos hírnevének öregbítése.

  1. 03.10.

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Parázs

Kecskemét Táncegyüttes szenior csoportja a Parázs Tánccsoport

2021. március 16. 18:34

Kérünk egy 2020-s évi beszámolót, miként tudtatok dolgozni, tudtatok-e egyáltalán dolgozni, milyen programokat tudtatok megvalósítani (jó gyakorlatok, bevált módszerek)?

A Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. fenntartásában működő idén 45 éves Kecskemét Táncegyüttes szenior csoportja a Parázs Tánccsoport, aki a KÖTESZ alapító együttesei közé tartozó tánccsoport. A 2006-os megalakulásának 15. jubileumához érkezett a csoport idén. A tagjai között túlnyomóan olyanok vannak, akik már az együttes alapításakor ott voltak, 1976-ban, vagyis ők Kecskemét legelső néptáncosai!

A 2020-as év a szokásos módon mozgalmasan indult a táncegyüttesnek, utána következett a vírus. A pandémiás helyzet nagyon érzékenyen sújtotta a csoportot és annak néptáncpróbáit, fellépéseit. A lekötött színpadi produkciók és a táncpróbák mind elmaradtak. A veszélyeztetett korosztály lévén minden fizikai kontakt ki volt zárva, így sajnos csak 2020 júniusában tudtunk újból egymással találkozni. A nyári Parázs tánctábort sikerült megtartanunk mindenki örömére. Nagyon jól sikerült a 4 nap.

Az érdeklődés fenntartása érdekében elindítottuk Itt-Hon-Tánc és Ott-Hon-Mozi programunkat, melyben online próbákat tartottunk, heti rendszerességgel küldtünk online táncokat, játékos feladatokat, illetve tettünk közzé az együttes régi műsoraiból mozi vetítésként egész estés produkciókat, népmeséket. 2020. szeptemberétől újraindult a táncegyüttesi próbákkal egészen november közepéig. A 2019-20-as évad elején tervezetthez képest sajnos ugyan kevesebb mindent tudott megvalósítani a Parázs csoport, de tisztességesen helyt állt a vírushelyzet által támasztott nehézségekkel szemben. Decemberben, a kormányrendeletnek megfelelve, el kezdtünk próbálni 10-10 fővel magánházaknál, amit azóta is folytatunk.

A Parázs, és más csoport tagjai az elsők között voltak, aki a tavaszi pandémia alatt jótékony cselekedetként 353 db maszkot varrtak saját kezűleg és adtak át a Bács-Kiskun Megyei Kórháznak.

Karantén oldás és víruségetés céllal tartotta meg Szent Iván éjjelén éjszaka a Kecskemét Táncegyüttes a több éve hagyományosan megrendezett Tűzugrás programját. Habár idén a Múzeumok Éjszakája a megszokottformában elmaradt, a táncosok nem akartak megválni a tisztaságot és egészséget jelentő szertartástól. A Parázs csoport is részt vett az eseményen.

A 30. Népzenei Találkozó programjában is szervesen részt vett az együttes a Táncoló Éneklő Ország eseménysorozattal. Táncoló Éneklő Ország címmel 2020 szeptember 17-19 között, az ország 7 régiójában, 7+1 helyszínen a népművészet jeles képviselőinek közreműködésével FALU költözött a NAGYVÁROSOKBA. Az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület felkérésére Kecskeméten a Kecskemét Táncegyüttes látta el a házigazdai szerepet. Az eseményen a Parázs csoport is fellépett.

Az csoport tagjai aktívan közreműködtek a néptánc, a népzene, a népművészet megszerettetésében, a műfajt értő és szerető közösség nevelésében az év során megtartott Táncházakban, melyek megújult tematikával, új arculattal, meghívókkal csalogatta törzsközönségét, és új érdeklődőket. A pandémia miatt az évi rendszeres 10 táncházból 6-ot tudott megtartani az együttes.

Összességében egy nagyon nehéz évet zárt a Kecskemét Táncegyüttes. Bizakodva tekintünk a jövő év elé.

Kérünk tájékoztatást, erre az évre milyen terveitek vannak?

Szeretnénk végre rendesen, a kulturális központban próbálni teljes tagsággal.

Nyáron ismét tartunk tánctábort augusztus elején a szokásos helyen.

Szeptemberben a Kecskeméti Népzenei Találkozó elnevezésű rangos fesztivál szombati napján szeretnénk meghívni 3-4 KÖTESZ tagságú szenior táncegyüttest egy gálaműsorra és ezáltal elindítani és hagyományt teremteni egy Kecskeméti Öregtáncos Találkozónak.

November 27-én pedig a többi régi táncos társunkkal közreműködünk a Kecskemét Táncegyüttes 45 éves jubileumi műsorán a Hírös Agórában.

Tagjaink tevékenysége a pandémiás időszakban / Rőzse

Rőzse Néptánc Együttes Ráckeve

2021. március 16. 18:29

Rőzse Néptáncegyüttes 2020 . évi beszámolója

A Covid járvány miatti korlátozások az elmúlt évi szakmai programjának megvalósítását nagyban korlátozta. Július közepéig nem tudtunk próbákat tartani,így a betervezett marossárpataki táncok koreográfiáját nem tudtuk befejezni. Sikerült azonban két rendezvényt megtartani. Az összetartozás napján,városi rendezvényként az Ács Károly Művelődési központ szervezésében a Rőzse,Kéve,Bokréta együttesekkel megemlékezést tartottunk,amikor emlék tüzet gyújtottunk és a határon túli magyarok táncaiból táncházat tartottunk.

Augusztus 18. án a Kis-Dunamenti Vízi Fesztiválon léptünk fel, amelyen meghívott együttesekkel és a városban működő tánccsoportokkal Magyar Gálát tartottunk.

Novemberig az új járványügyi szabályok kezdetéig tudtunk próbákat tartani.

A Skarica Máté városi könyvtár pályázatára egy ismeretterjesztő filmet készítettünk, amelyben a határon túli magyarok táncaiból a csárdást mutattuk be.

Sajnos a járvány számos tagunkat megbetegítette, így a sok karantén miatt még kis létszámú összejöveteleket sem tudtunk tartani.

Egyesületi közgyűlést is csak online tudtuk megtartani, de sikerült az évi beszámolóinkat elfogadtatni.

2021 éves terv

Az idei esztendőre terveink vannak, remélhetően megvalósulnak. Pünkösd hétfőn hagyományosan megrendezzük a Pünkösdölő ünnepi műsort, amelyben a Ránki György AMI növendékeinek évzáró műsorára kerül sor, több együttess részvételével.

Tervezzük a részvételünket azokon a fesztiválokon, találkozókon, amelyeket remélhetően a Szövetség meghirdet.

A Csóri pályázaton nyertünk, amely egy nagyszabású Szomszédolás c.rendezvény megszervezésére fordítunk, amelyre a kistérségünk táncegyütteseit hívjuk meg. A térség nemzetiségi együtteseit is bevonjuk/délszláv,német,cigány /.

Elkészítjük a marossárpataki koreográfiát.

Ráckeve város rendezvényeire felkérést kaptunk, ezeken szeretnénk részt venni.

Rőzse Néptánc Együttes Ráckeve.

Fentartó Ács Károly Művelődési központ

Kul-Tur Sziget Kulturális egyesület.2300 Ráckeve,Ady Endre 70.

2020. évi pályázati lehetőségek

Pályázat

2020. október 8. 8:47

8. Civil szervezetek működési és szakmai program célú támogatása -akár 4 000 000 Ft-ot kaphat alapítványa vagy egyesülete-

Pályázat kiírója: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt

Fontos tudni, hogy olyan civil szervezetek (alapítványok, egyesületek, szövetségek) is részesülhetnek a pályázati forrásból, akik csak tavaly, tehát 2019-ben kezdték meg munkájukat.

Regisztráció lehetősége:

https://nir.bgazrt.hu/bga/public/regisztracio_intezmeny.xhtml;jsessionid=8zUrudOPaL1dQMPavvXchO+d.node2?fbclid=IwAR1bmDlBOdwq4442SsUMxiwtTUB4jQs7V9FJRQyb5x9MwxotzkHwWg1xjIQ

7. Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek

Pályázat kiírója: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt

Pályázat célja: A pályázati kiírás célja határon túli kirándulások támogatása a Magyarország határain kívül élő magyarság megismerése, valamint a magyarországi és a külhoni magyar fiatalok közti kapcsolatok kialakítása, illetve erősítése céljából.

Célcsoport: Köznevelési intézmények

Beadási: minden évben tavasszal márciusban

Igényelhető támogatás: 200.000 – 6.000.000 Ft, vissza nem térítendő, előfinanszírozás

6. Csoóri Sándor Alap

Pályázat kiírója: Emberi Erőforrások Minisztériuma

Pályázat célja: A Program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése.

A program kifejezetten a néptánc területén működő szervezeteket támogatja

Célcsoport: Civil szervezetek, egyházi szervezetek, nonprofit gazdasági társaságok

Beadási: minden évben nyáron

Igényelhető támogatás: pályázati kategóriától függően 300.000 – 6.000.000 Ft, vissza nem térítendő, előfinanszírozás

5. Nemzeti Együttműködési Alap

Pályázat kiírója: Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Pályázat célja: A civil társadalom erősítése, és a civil szervezetek társadalmi szerepvállalásának segítése a civil szervezetek működési költségeihez való hozzájárulás által.

Célcsoport: Civil szervezetek

Beadási: minden évben novemberben

Igényelhető támogatás: pályázati kategóriától függően 200.000 – 3.000.000 Ft, vissza nem térítendő, előfinanszírozás

4. Nemzeti Kulturális Alap:

NKA táncművészeti Kollégium

Népművészeti kollégium

Halmos Béla kollégium

Kiírástól függően néhány millió Ft-ra pályázhatnak a kiírások alapján.

3. Nemzeti Tehetség Program:

Tehetséggondozással foglalkozó szervezetek szakmap programjának támogatása

Többféle pályázati konstrukció létezi a programon keresztül, sajnos ezt is az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő (www.emet.gov.hu) oldalon lehet elérni, ami nekem most nagyon lassan működik. Alapító okiratban benne kell, hogy legyen a tehetséggondozás.

2. Tempus Közalapítvány:

Köznevelési intézmények mobilitási és stratégiai együttműködési pályázatai

KA1 pályázat: mobilitási pályázatok

3-4 millió Ft – 20-30 millió Ft-ig lehet pályázni

KA2 pályázat: stratégiai együttműködési pályázat

Sajnos ez a program 2021-től meg fog változni, tekintve, hogy az EU új 7 éves költségvetési ciklusa 2021-ben indul újra.

1. Magyar Falu Program – Civil szervezetek számára

Vidéki civil szervezetek számára elérhető konstrukció

300.000 Ft-tól 5-6 millió Ft-ig lehetőség évente egy alkalommal

További kisebb pályázatokaz a helyi önkormányzatok meghirdethetnek, illetve az EU az új 7 éves költségvetési ciklusának prioritásait figyelembe véve a korábbi TÁMOP programokhoz hasonló programokat fog meghirdetni a következő egy évben.

A lényeg, hogy éves szinten 4-5 kisebb pályázat (néhány 100.000 Ft-tól 1-2 millió Ft-ig) elérhető.

Tempus pályázatok komolyabb lehetőséget jelentenek, itt viszont 2-3 nemzetközi partner bevonása és komolyabb pályázati program szükséges.

Egyéb EU-s pályázatok esetében viszont konvergencia régiók masszív előnyben részesülnek.

Tagjaink bemutatkozása

Ez történt velünk 2019-ben

2020. január 1. 17:49

Az együttes számára, programokban gazdag év volt 2019. Év elején a Lengyel-Magyar Barátság Napja alkalmából Kielce város meghívásának tettünk eleget, ahol sikeres előadásokkal képviseltük Magyarországot.

Hazaérkezésünk után elkezdődött a felkészülés a következő három találkozóra, melyekre meghívást kaptunk.

  • Elsőként, Székesfehérvárra látogattunk a II. Fehérvári Senior Találkozóra, ahol a KÖTESZ tagjai mutatkoztak be egymásnak és a közönségnek.
  • Következő utazásunk Zalaegerszegre történt, ahol az első alkalommalmegrendezésre kerülő Zalai Öregtáncos Fesztiválon vettünk részt,és végül, de nem utolsó sorban a 10. alkalommal megrendezett Litéri Szenior Néptánctalálkozón szerepeltünk, aminek hosszú évek óta résztvevői lehetünk.
  • Ezen fesztiválok mellett szerencsénk volt számos önálló műsort is adni.Minden év augusztusában 4 napos edzőtábort szervezünk, ahol mindig új anyaggal ismerkedünk.Tavaly új bonchidai koreográfiánk készült, míg a balatonlellei táborban vajdakamarási anyaggal kezdtünk ismerkedni.

Az együttes jelenleg 11 párral, heti 2 alkalommal próbál a Csepeli Munkásotthonban.Minden jeles ünnep alkalmával összejövetelt tartunk.

A karácsonyi évzárón együttesünk egy tagjának Vándor Nívódíjat szavazunk meg.

2020-ban büszkén rendezzük meg a XI. Országos Öregtáncos Találkozót.

Csatolmányok: